Проект ЄС „Фінансування та управління в сфері охорони здоров‘я в Україні” в рамках своєї діяльності з жовтня 2005 року започаткував переривчастий очно-заочний курс навчання адміністраторів та менеджерів системи охорони здоров‘я Україні. Для участі у зазначеному навчальному курсі експерти Проекту разом з представниками Міністерства охорони здоров‘я України визначили дві групи потенційних кандидатів.

Перша група (адміністратори) складається з представників МОЗ України, Міністерства охорони здоров‘я Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров‘я обласних державних адміністрацій, Головного управління охорони здоров‘я та медичного забезпечення Київської та управління охорони здоров‘я Севастопольської міських державних адміністрацій. Відповідно до наказу МОЗ України від 13.10.2005 № 399-Адм у вказаному навчальному курсі взяли участь особисто керівники зазначених вище місцевих органів управління охороною здоров‘я. В разі неможливості особистої участі вказані керівники забезпечували участь у навчальних заходах Проекту заступників керівників відповідних органів управління охороною здоров‘я. Переможцем тестування у зазначеній групі з 70,6% правильних відповідей перемогла Бредіхіна Алла Миколаївна - заступник начальника УОЗ Полтавської ОДА.

Друга група (менеджери) охоплює головних лікарів обласних, центральних районних та міських лікарень України. Експерти Проекту разом з представниками МОЗ України відібрали для участі у навчанні методом комп‘ютерного тестування з використанням нерозгалужених лінійних тестів та тестів множинного вибору 20 осіб. Після завершення курсу навчання переможцем тестування у групі менеджерів з 89,3% правильних відповідей перемогла Солдатенко Людмила Миколаївна - головний лікар Олександрівської ЦРЛ Донецької області.

Серед додаткових учасників курсу, котрі звернулися до керівництва Проекту з проханням допомоги у запровадження напрацювань зазначеного Проекту та стали учасниками вказаного курсу, з 77,8% правильних відповідей переміг Волошенко Леонід Євгенович - заступник начальника УОЗ м. Євпаторія.

Співробітники Проекту щиро вітають переможців тестування та бажають їм подальших успіхів у реформуванні галузі охорони здоров‘я в Україні.

За додатковою інформацією просимо звертатись до Проекту (контактна особа – Ананьєв Василь Юрійович). Телефони у місті Києві: (8-044) 525-32-83; 257-24-42; факс (8-044) 257-36-76; електронна пошта office@healthfin.kiev.ua





Метою проведення триденного відкритого семінару "Медичне страхування: досвід країн ЄС", що відбувся у період з 18 по 20 травня 2004 року в приміщенні Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупіка в рамках проекту ЄС "Фінансування та управління в сфері охорони здоров'я в Україні", було надання доступу фахівцям, що займаються управлінням та фінансуванням в сфері охорони здоров'я на різних рівнях до досвіду країн Європейського Союзу. Семінар не лише дозволив ознайомити зазначених фахівців з міжнародним досвідом у сфері медичного страхування, але і повинен допомогти запобігти повторенню помилок, допущених в процесі запровадження медичного страхування іншими країнами. Семінар виконав основні свої завдання, до яких належали:

  • підтримка обговорення концепції обов'язкового медичного страхування,
  • підтримка подальших напрямків роботи Проекту та
  • поширення інформації про Проект серед зацікавлених фахівців.

В процесі семінару міжнародні експерти продемонстрували, яким чином системи медичного страхування запроваджувались в інших країнах і як вони функціонують. Чеська Республіка, Польща та Естонія провели реформи протягом 90-х років, і, що робить їх досвід особливо цікавим та важливим для України, починали ці реформи в рамках систем охорони здоров'я, подібних до тієї, що має місце в Україні. Німеччина, яка зараз трансформує свою систему охорони здоров'я, змушена вдаватись до змін через загальне старіння населення, що спричиняє зростання витратності чинної системи медичного обслуговування, що також є релевантним для України.

Відкритий семінар включав проведення пленарних сесій, презентації робочих груп, заключне обговорення та заяви, а також заключну пленарну сесію. Під час пленарної сесії було представлено головну тему дискусії, а більш детальне обговорення відбулося в робочих групах, які складалися з людей, що зацікавились окремими аспектами цієї теми.

Після завершення роботи семінару було проведено опитування його учасників, основною метою якого було визначити оцінку роботи семінару і наданих матеріалів.

Основні завдання опитування:

  • Визначити загальну оцінку проведеного семінару.
  • Визначити корисність наданих матеріалів, та можливість їх подальшого використання в професійній праці учасників.
  • Виявити найбільш цікаві теми з тих, що обговорювались під час семінару, та теми для майбутніх акцій Проекту.

Опитування проводилось у письмовій формі після завершення роботи семінару (пленарного обговорення і заключної промови фасилітатора проф. Солоненко І.М., завідуючого кафедрою управління охорони здоров'я Національної академії державного управління при Президенті України)

Від 32 зареєстрованих учасників семінару фахівці Проекту отримали 24 заповнені анкети.

На питання: "Яка Ваша загальна оцінка семінару?" - 95% опитаних дали позитивну відповідь: відмінно (54%) та добре (41%), і не було дано жодної незадовільної оцінки. Така позитивна оцінка роботи семінару свідчить про відповідний рівень підготовленого матеріалу та представленої інформації.

95% опитаних впевнені, що зможуть використати отриману під час семінару інформацію в своїй професійній діяльності і жодного, хто б відповів, що не зможе. В поясненнях респонденти виділили як особливо важливе:

  • інформацію, отриману під час семінару;
  • можливість обговорити проблемні питання як з колегами з України, так і з закордонними експертами Проекту;
  • можливість визначити узгоджену позицію щодо подальшого розвитку процесів, спрямованих на підвищення фективного фінансування та управління в сфері охорони здоров'я.

Найважливішими темами семінару респонденти назвали саме досвід країн ЄС та аналіз можливостей використання чинного нормативно-правового поля України для запровадження нових моделей фінансування та управління. Серед презентацій були виділені ті, що присвячені досвіду Естонії та Польщі, який є найбільш цікавий та важливий для України тому що вище названі країни починали свої реформи в умовах систем, подібних до наявної в Україні.

В побажаннях до тем майбутніх семінарів 41% учасників назвали необхідність прослухати доповіді міжнародних експертів та винести на обговорення фінансові та економічні аспекти системи охорони здоров'я та запровадження медичного страхування. Були висловлені побажання щодо вивчення досвіду країн, найближчих сусідів України, а саме, Молдови та Росії. Було виявлено зацікавленість і у вивченні досвіду окремих регіонів України, які зробили перші кроки в напрямку використання страхування, а також необхідність більш детального вивчення чинної нормативно-правової бази України.

Побажання учасників семінару були використані в процесі планування майбутніх заходів в рамках Проекту. Так, наприклад, наступний семінар, що відбудеться в місті Київ у вересні 2004 року, носитиме назву "Визначення вартості медичних послуг" і ставить собі за мету визначити саме фінансові аспекти системи охорони здоров'я, а особливо ті, які пов'язані з медичним страхуванням. У жовтні планується проведення семінару з контрактування.

В розділі "Інші коментарі" поряд з подяками за організацію та проведення семінару були висловлені побажання про участь в роботі семінару, пленарних засіданнях та дискусіях на рівні робочих груп вищих посадових осіб Міністерства охорони здоров'я, а також побажання щодо ширшого висвітлення матеріалів семінару.

Проведений семінар стане віхою для планування та проведення семінарів та тренінгів у рамках Проекту. Проект висловлює вдячність всім тим, хто приймав участь у семінарі, і дав йому таку високу оцінку.


Додатки:

  • узагальнення опитування;
  • звіти про підсумки роботи робочих груп;
  • заключна резолюція семінару;
  • публікації в пресі.